Çocuk Felci Nedir?

Hastalık

Halkta polio virüsü veya çocuk felci olarak bilinir. Virüs kişiden kişiye genellikle bulaşmış su yoluyla yayılır. Sinir sistemine saldırabilir ve bazı durumlarda felce neden olabilir. Çocuk felci ağırlıklı olarak 5 yaşın altındaki çocukları etkiliyor. Hiçbir tedavi şu ana kadar yoktur, ancak çocuk felci aşı ile önlenebilir. Sadece iki ülkede hastalık yerel olarak kalmıştır. 1988’den bu yana vakaları %99.9 oranında düşürdük. Çocuk felci sonsuza dek bitirilene kadar her çocuk risk altında.

Gerçekler

01

ÇOCUK FELCİ AĞIRLIKLI OLARAK 5 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLARI ETKİLİYOR.

02

HİÇBİR TEDAVİ YOKTUR, ANCAK ÇOCUK FELCİ AŞI İLE ÖNLENEBİLİR.

03

SADECE İKİ ÜLKEDE HASTALIK YEREL OLARAK KALMIŞTIR.

04

1988’DEN BU YANA VAKALARI %99.9 ORANINDA DÜŞÜRDÜK.

05

ÇOCUK FELCİ SONSUZA DEK BİTİRİLENE KADAR HER ÇOCUK RİSK ALTINDADIR.

Kimler Etkilenir?

Çocuk felcini ortadan kaldırmazsak, 10 yıl içinde her yıl dünyada 200.000 yeni vakayı görebiliriz. Hastalık yalnızca iki ülkede endemiktir; ancak her çocuğa aşıyla ulaşmadığımız sürece hiç bir çocuk güvende değildir.

Çocuk felciyle savaşta kaydedilen ilerleme, küresel sağlığın en iyi korunan sırlarından biridir.

BİLL GATES
Bill & Melinda Gates Vakfının Kurucu & Eş Başkanı

Çocuk Felciyle
Savaş

Küresel bir kamu-özel ortaklığı, son 30 yılda çocuk felci vakalarını % 99.9 oranında düşürdü, ancak yapılması gereken hala çok iş var.

Tarihte yalnızca ikinci kez bir insan hastalığının yok edilmesine çok yaklaştık. Küresel bir kamu-özel ortaklığı, son 30 yılda çocuk felci vakalarını % 99.9 oranında düşürdü ancak yapılması gereken hala çok iş var.

2016’da 40 çocuktan azı çocuk felci nedeniyle felç oldu, bu tarihteki en düşük sayı. Bu, dünyada Rotary International’ın bu korkunç hastalığın ortadan kaldırılması için dünya çapında bir çaba başlattığı yıl olan 1985’te görülen 125 ülkede yılda yaklaşık 350.000 vakanın dramatik bir azalmasıdır.

Bundan üç yıl önce çocuk felci virüsü sadece üç ülkede var iken, bugün sadece 2 ülkede görülmektedir.

Menü